PRINCÍPY MEDIÁCIE
- Mediácia je dobrovoľná. Rozhodnutie, či konflikt bude riešený prostredníctvom mediátora je založené na výhradnom súhlase oboch strán a môže byť kedykoľvek ukončený alebo prerušený, ktoroukoľvek zo strán, vrátane mediátora.
- Princíp dôvernosti a dôvery. Dôvernosť mediácie je v právnej úprave zvýraznená povinnosťou mlčanlivosti, na základe ktorej ak sa strany nedohodnú inak, nemožno tieto informácie zverejniť. Mediátor, ale aj účastníci procesu sú viazaní povinnosťou mlčanlivosti a informácie vypovedané počas mediácie nesmú byť následne použité v akomkoľvek súdnom procese a nesmú sa stať predmetom akéhokoľvek dokazovania.
- Neutralita, nezávislosť a nestrannosť mediátora. Mediátor nie je v procese angažovaný osobne, je objektívny. Nestrannosť mediátora garantuje vyvážený a rovnaký prístup ku všetkým stranám konfliktu, pričom mediátor v procese žiadnu zo strán neuprednostňuje, neobhajuje jej záujmy ani žiadnej strane nenadŕža.
- Princíp orientácie do budúcnosti. Mediácia je proces zameraný do budúcnosti. S udalosťami, ktoré sa odohrali v minulosti, sa pracuje len do tej miery, aká je nevyhnutne potrebná na spracovanie emócií a identifikáciu konfliktu. Mediačný proces nie je zameraný na dokazovanie, resp. preukazovanie udalostí, ktoré sa stali v minulosti.Zameriava sa na objasnenie konfliktu a na jeho riešenie, s ktorým budú obe strany súhlasiť a dohodu reálne v budúcnosti dodržiavať.
- Zmena súperenia na spoluprácu. Spolupráca je jedným z výsledkov mediácie, kde sa počiatočné súperenie strán mení na spoluprácu pri hľadaní vhodných riešení a spoločnom tvorení mediačnej dohody
- Princíp prevzatia zodpovednosti. Na rozdiel od súdneho procesu, strany konfliktu sú zodpovedné za samotný spôsob riešenia sporu, pri ktorom mediátor pomáha posudzovať uskutočniteľnosť a vyváženosť dohody
- Sloboda rozhodovania. Účastníci mediácie hľadajú za aktívnej pomoci mediátora možnosti riešenia konfliktu a v závere procesu sami slobodne rozhodujú (podľa vlastných potrieb a záujmov) o výsledku mediácie, teda aj o ukončení mediačného procesu vzájomnou dohodou, alebo bez nej. Strany sa slobodne rozhodujú pre mediáciu a svojím rozhodnutím od nej môžu kedykoľvek odstúpiť.
- Ukončenie sporu vo forme "win-win". Ani jedna zo strán sa po mediácii nestáva "porazeným", výsledná dohoda uspokojuje potreby a záujmy oboch strán.